.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Education

  • School Menus

    * Menus subject to change due to weather and delivery.

     

    BREAKFAST

    ST. EDWARD SCHOOL

  • Halloween at Harrison County Middle School - Pictures
  • School Menus

    Nov. 10-14
    * Menus subject to change due to weather and delivery.

    BREAKFAST
    ST. EDWARD SCHOOL
    MONDAY: Sausage biscuit or cereal and yogurt, juice or fresh fruit, choice of milk.
    TUESDAY: Chicken patty on biscuit or cereal and yogurt, juice or fresh fruit, choice of milk.
    WEDNESDAY: Breakfast pizza or cereal and yogurt, juice or fresh fruit, choice of milk.
    THURSDAY: Mini pancakes, strawberry splash or cereal and yogurt, juice or fresh fruit, choice of milk.

  • HCMS Reading County
  • Honor Roll

    St. Edward School
    Honor Roll
    Omitted from the first quarter honor roll was Calvin Heimlich, all A’s.

  • Honor Roll

    The Eastside Elementary Honor Roll for the first nine weeks includes:
    Fourth Grade
    Jaydon Abbott, Christian Barnett, *Brooke Bennett, Christian Brown, Barton Chasteen, *Kylar Childress,  Paul Copes, Madison Cox,  James Frazier Dailey, Dylan Duckworth, *Justin Duncan,  *Bethany Franklin, *Joshua Garrison, Jenna Gaunce, *Keegan Gravette, *Wyles Harney, *Kaylee Hawkins;

  • HCHS Speech Team
  • Honor Roll

    The Harrison County Middle School Honor Roll for the first nine weeks includes:
    Sixth Grade - All A’s
    Kendall Box, Rachel Clifford, Kathyraine Coghill, Arya Curtis, Jazmin Dietrich, Jason Gant, Liza Gossett, Hailey Herrington, Will Johnson, Madalynn Jones, Amber Kern, Jessalyn Kuntz, Ben Lemmings, Caden Maners, Patrick Marshall, Laurel McDaniel, Sara McLoney, Kaylee Brooke    Northcutt, Austin Pack, Molly Perkins, Aaron Pickett, Hope Stiltner, Jensen Sullivan, Raven Sullivan, Jaelyn Terhune.
    Sixth Grade - A/B

  • Honor Roll

    The St. Edward Honor Roll for the first nine weeks includes:
    First Grade - All A’s
    Toby Barry, Isaiah Finch, Kathryn Gasser, Camille Hatfield, Resa Heimlich, Madison Jones, Addison Perraut.

    First Grade - A/B
    Sarra Skinner, Samuel Workman.

    First Grade School Honors
    John Mikel Sidles.

    Second Grade - A/B
    Isaac Furnish, Grace Lang.

    Second Grade School Honors
    Jackson Ware.

    Third Grade - All A’s
    Skylar Hatfield, Abigail Rion.

  • Honor Roll

    The Southside Elementary Honor Roll for the first nine weeks includes:
    Fourth Grade - A/B
    *Jordan Banks, *Shelby Foxworth, *Peyton Fryman, *Kali Richardson, *D.J. Wilson, David Bailey, Shiloh Bennett, Jayden Blackaby, Hope Blanton, Dalton Childers, Chris Coy, Isaiah Dahmer, Jaylen Davis, Jadan Durban, Taylor Fryman, Braxton Grubb, Dason Herrington;