.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Education

  • Honor Roll

    WESTSIDE
    ELEMENTARY
    Westside Elementary Honor Roll for the first nine-weeks include:
    3th Grade
    All A’s
    Caylee Browning, Jilesh Davis, Arwen French, Haleigh Hall, BJ Hampton, Nate Mitts, Cheyann Smith, Brinkley Wiggins, Aeowynne Wiley, Ella Yazell.
    A/B

  • Honor Roll

    MIDDLE SCHOOL
    The Harrison County Middle School Honor Roll for the first nine-weeks are:
    All A’s
    Harlie Abner, Shantin Aguilar, Sara Arnold, Jacob Aubrey, Taylor Bailey, Cindy Barker, Alex Beam, Olivia Berry, Blaine Biddle, Peyton Boisseau, Shannon Bostic, Nathaniel Bowen, Sophia Bowlin, Kade Carpenter, Ellie Carr, Ella Cash, Kathleen Clarke, Cheyenne Cole, Iziah Cole, Alaina Coppage, Devin Covert, Haley Covington, John Craig, Sarah Creech, Allen Crump, Brendan Dahmer, Jyoti Davis, Makenna Dennis;

  • Join 4-H and experience the fun and activities

    By Sidney Sowder, 4-H Teen Council

    It is that time of year again! For Pumpkin festivals and apple orchards?
    Nope, it is time for 4-H to begin. This is one my favorite times of year because I am always so excited to sign up for 4-H activities.
    4-H offers so many exceptional opportunities for the youth of Harrison County.
    4-H is the largest youth development organization in the United States. It provides life skills to nearly six million young people across the U.S.

  • Honor Roll

    NORTHSIDE ELEMENTARY
    The Northside Elementary School Honor Roll for the first nine-weeks include:
    3rd Grade
    Brynndon Anderson, *Lucas Aubrey, *Rylee Ballinger, *Makenzie Burden, *Rose Chipman, Isaiah Corbin, Landon Custard, Timothy Farmer, Lakeleigh Fogle, Ashton Gaunce, Jacob Hensley, *Hayden Hicks, *Hannah Lamb, Bailee Lizer, Greenlee Maners, Madalynn Martin, *Jaycee McElfresh, *Bailey Moses, Caleb Noble, *Kendra Pickett, MaCayla Pike, Carmen Porter, Zachary Smith, Brentley Sumpter, Kyler Switzer, Neela Young.

    4th Grade

  • Honor Roll

    EASTSIDE ELEMENTARY
    The Eastside Elementary School A/B Honor Roll for the first nine-weeks include:
    Wilson Barnes, Toby Barry, Amelia Beam, *Austin Brinegar, Brynn Clark, Thalea Cruz, Abigail Dennis, Olivia Eubanks, *Isaiah Finch, *Danielle Franklin, Michael Fuller, Bianca Grimm, Harrison Hatter, Simon Jenkins, Maximus Jett, *Landon Jones;

  • School Menus

    Oct. 30-Nov. 3
    * Menus subject to change due to weather and delivery.

    BREAKFAST
    ST. EDWARD SCHOOL
    MONDAY: Pancake sausage or cereal or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.
    TUESDAY: White donuts or cereal, fruit, choice of milk or juice.
    WEDNESDAY: No School.
    THURSDAY: Muffin or cereal or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.
    FRIDAY: Breakfast bun or cereal or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.

    SOUTHSIDE ELEMENTARY

  • HCHS students complete Teen Court program
  • School Menus

    Oct. 23-27
    * Menus subject to change due to weather and delivery.

    BREAKFAST
    ST. EDWARD SCHOOL
    MONDAY: Biscuit and egg patty or cereal or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.
    TUESDAY: Breakfast pizza or cereal, fruit, choice of milk or juice.
    WEDNESDAY: Mini cinnis or cereal, or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.
    THURSDAY: Chocolate donut or cereal or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.
    FRIDAY: Waffle stick with syrup or cereal or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.

  • School Menus

    Oct. 16-20
    * Menus subject to change due to weather and delivery.

    BREAKFAST
    ST. EDWARD SCHOOL
    MONDAY: Breakfast pizza or cereal or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.
    TUESDAY: Sausage gravy and biscuit or cereal, fruit, choice of milk or juice.
    WEDNESDAY: Muffin or cereal, or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.
    THURSDAY: Breakfast bun or cereal or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.
    FRIDAY: Chocolate muffin or cereal or Pop-tart, fruit, choice of milk or juice.

  • Harrison County School District